Ile kosztuje stworzenie strony internetowej

Jest to jedno z najczęściej zadawanych pytań, na które jedyną słuszną odpowiedzią jest: TO ZALEŻY.

 

Aby móc oszacować przybliżony koszt realizacji strony, każda firma zajmująca się tworzeniem stron internetowych będzie wymagała podania przynajmniej kluczowych informacji. W tym artykule przedstawimy Ci w jaki sposób my dokonujemy wstępnej wyceny stworzenia strony internetowej.

Informacje podstawowe do wyceny:

 1. Co to ma być za strona internetowa.
  W tej części oczekujemy uzyskania ogólnego krótkiego opisu przedstawiającego branżę i zakres działaności Twojej firmy. Chcemy wiedzieć, czy celem tworzenia strony jest prezentacja usług, sprzedaż produktów,  blog, serwis ogłoszeniowy czy inne.

 2. Jakie elementy menu ma zawierać strona internetowa oraz jaki rodzaj zawartości ma ona prezentować.
  Nie chodzi tutaj o to by dokładnie przedstawić nam przygotowane treści. Ważne jest nakreślenie rodzaju zawartości danej podstrony (np czy to ma być strona statyczna z treścią, galerią zdjęć, czy też dana podstrona ma zawierać bardziej zaawansowane funkcjonalności np formularz do zamówień, terminarz itp). Jeżeli któraś podstrona ma dzielić się na inne podstrony (np oferta, która dzieli się dalej np na Projektowanie graficzne, Tworzenie stron, Wdrażanie projektów sklepów internetowych etc) to takie informacje też są znaczące. Im dokładniejszy opis uzyskamy, tym bardziej precyzyjnie będziemy wstanie okeślić "szacowane widełki" cenowe.

 3. Ważne jest również określenie czy posiadasz logo, czy ono też ma być przedmiotem zlecenia.

 4. Ile wersji językowych powinna posiadać strona

 

Informacje mile widziane:

 1. Mile widzane będzie podesłanie adresu obecnej strony internetowej jeżeli takowa istnieje
 2. Jeżeli znasz swoją bezpośrednią konkurencję, podeślij również linki do ich stron internetowych
 3. Możesz również podesłać linki do stron internetowych które w jakiś sposób obrazują to czego oczekujesz od swojej strony internetowej lub strony internetowe które się Tobie podobają.


Tak przygotowane zapytanie o koszt stworzenia strony powinno pozwolić Ci uzyskać szacowane koszty jej realizacji.

Chcesz poznać ofertę wykonania Twojej strony internetowej u nas? Zachęcamy do wypełnienia naszego briefu i przesłanie go na adres biuro@awolg.pl

 

Za pewne przekonasz się że wysyłając brief do klilku firm uzyskasz bardzo rozbieżne wyceny co spowoduje u Ciebie mętlik  w głowie.

Zastanawiasz się jak to jest możliwe, że jedna firma przy tym samym briefie oferuje stworzenie strony internetowej za 3000zł netto, a inna za 6000 zł netto i więcej?


Taka rozbieżność w cenach wynika z wielu czynników. Omówmy kluczowe z nich:

 

 1. Strona wykonana na szablonie a strona z indywidualnie przygotowywaną szatą graficzną.
  Firmy które wykonują strony internetowe na gotowych szablonach oferują często dużo atrakcyjniejsze ceny niż projekty tworzone indywidualnie. I tutaj pytanie tak naprawdę do Ciebie, czego oczekujesz.
  Czy chcesz by Twoja strona wyglądała tak jak inna oparta na tym samym szablonie czy też zależy ci na tym aby wygląd Twojej strony był unikalny. 

 2. System CMS - czyli Twój panel administracyjny do zarządzania stroną internetową. Na temat wad i zalet poszczególnych systemów CMS przygotujemy osobny artykuł, natomiast w tym wymieniamy tylko i wyłącznie dostępne opcje. Także decydując sie na stworzenie strony internetowej masz tak naprawdę 3 możliwości
  1. Brak systemu CMS - wersja bardzo budżetowa, jednakże bez znajomości podstaw programowania / kodowania stron internetowych ciężko Ci będzie wprowadzić jakiekolwiek zmiany na stronie (praktycznie takich stron w obecnych czasach się już nie wykonuje)
  2. Open source CMS do zarządzania treścią (Wordpress, Drupal, Joomla, czy też dla sklepów internetowych Presta Shop, Magento,  wordpress z dodatkiem woocommerce i inne) - jest to rozwiązanie zwykle tańsze
  3. Autorski dedykowany system CMS - czyli oprogramowanie które zostanie napisane specjalnie dla Ciebie, pod Twoje potrzeby - jest to rozwiązanie zwykle droższe.

 3. Agencja a Freelancer - z reguły koszty wykonania strony w agencji interaktywnej będa wyższe niż bezpośrednio u freelancera, jednakże wszystko ma swoje plusy i minusy. 

 4. Doświadczenie wykonawcy.
  Nie jest to regułą, ale zwykle doświadczony zespół, który przepracował wiele godzin z Klientami podczas tworzenia stron internetowych będzie droższy niż Wykonawca dopiero rozpoczynający pracę w tej branży. Osoby doświadczone we wdrażaniu stron internetowych, poza samym wyglądem strony będącej przedmiotem zlecenia, zwracają również uwagę na bezpieczeństwo witryn, odpowienią sanityzację zmiennych, dobór rozwiązań technologicznych.  Należy zadać sobie pytanie jakiej jakości będzie produkt końcowy, czy strona będzie odpowiednio zoptymalizowana, czy strona będzie napisana w taki sposób by ją móc swobodnie rozbudowywać w przyszłości itp. Pamiętaj, że ładna strona internetowa nie zawsze oznacza dobrze zrobioną strone intnernetową. I początkowe oszczędności przy wyborze Wykonawcy mogą okazać sie pozorne w momencie jej użytkownia. Nie należy równiez popadać w skrajności. Wybór najdroższej oferty, również nie musi oznaczać że strona internetowa będzie idealna. Należy tutaj zachować zdrowy rozsądek, dokonać analizy potencjalnego wykonawcy, zobaczyć jego realizacje, poszukać opinii w internecie.

 5. Czas realizacji.
  Jest to czynnik często kluczowy przy wycenie stron internetowych. Jeżeli chcesz aby Twoja strona była wdrożona bardzo szybko, to musisz się liczyć z tym, że jej koszt będzie znacznie wyższy, ponieważ wymagać to będzie od Wykonawcy zmobilizowania większego zespołu do pracy przy Twoim zleceniu

 

Podsumowując, według nas nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie Ile koszuje strona internetowa bez poznania szczegółów.
Jeżeli potrzebujesz konsultacji Twojego projektu lub chcesz poznać naszą ofertę  zapraszamy do kontaktu z nami.